Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe rozwiązania prawne w gospodarowaniu wodami

25 stycznia 2018 | Raporty RZ | Martyna Robakowska Dominik Wałkowski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Wprowadzenie | Zmiany w prawie wodnym po 1 stycznia 2018 r. Nowa ustawa – Prawo wodne, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r., istotnie zmienia dotychczasowe zasady gospodarowania wodami. Interpretacja nowych przepisów będzie jednym z wyzwań, z którym zmierzą się nie tylko przedsiębiorcy, lecz także organy administracji.

 

Nowości i zmiany

Nowe przepisy są obszerne (ustawa liczy ponad 570 artykułów), wprowadzają zupełnie nowe pojęcia i konstrukcje prawne oraz modyfikują istniejące. Tradycyjną triadę sposobów korzystania z wód (korzystanie powszechne, zwykłe i szczególne) poszerzają o koncepcję usług wodnych, które stają się centralnym elementem systemu. Ustanawiają zupełnie nową strukturę organizacyjną administracji, z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie na czele. Porządkują instrumenty reglamentacji korzystania z wód, ustanawiając zbiorczą kategorię „zgody wodnoprawnej", obejmującą oprócz dotychczasowych pozwoleń i zgłoszeń wodnoprawnych również tzw. oceny wodnoprawne.

Korzystanie z wielu usług wodnych zostanie objęte niezwykłe złożonym systemem opłat, który nie zna odpowiednika we wcześniej obowiązujących przepisach. Samo zaś naruszenie przepisów nowego prawa wodnego wiązać się będzie z nowymi sankcjami – w tym specyficznie rozumianymi opłatami podwyższonymi oraz tak surowymi konsekwencjami jak zakaz korzystania z wód. Wejście w życie nowych przepisów nie ustabilizuje jednak stanu prawnego. Ustawodawca przewidział bowiem długie okresy przejściowe umożliwiające dostosowanie się w poszczególnych obszarach do nowych wymagań >patrz ważne terminy.

Implementacja prawa unijnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10960

Wydanie: 10960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament